Vo svete rýchlych informácií a najmä aj slobody slova, kedy sa aj neodborníci vyjadrujú k odborným témam, je naozaj ťažké neprepadnúť mylným predstavám o tom, čo je skutočne pravda a čo je mýtus. V oblasti medicíny a ľudského zdravia je to však veľmi naliehavá téma - mali by sme vedieť, čomu a komu veriť a ktoré informácie sú dôveryhodné a ktoré už nie.
Téma medicínskych klamstiev je veľmi citlivá, pretože môže ovplyvniť zdravie jednotlivcov aj celej spoločnosti. Mnohé mýty a dezinformácie sa šíria cez sociálne siete, konšpiračné weby či neodborné zdroje a často sa tvária ako pravdivé alebo „alternatívne“ pohľady na medicínu. Toto je prehľad najrozšírenejších medicínskych klamstiev dnešnej doby, ktoré boli viackrát vedecky vyvrátené. Ale niektorí z nás im stále veria.
1. Vakcíny spôsobujú autizmus
Toto tvrdenie vychádza zo štúdie britského lekára Andrewa Wakefielda z roku 1998, ktorá bola neskôr stiahnutá a označená za podvod. Viac než 20 veľkých vedeckých štúdií odvtedy ukázalo, že medzi očkovaním a autizmom neexistuje žiadna súvislosť.
2. Cukor spôsobuje rakovinu
Aj keď nadmerný príjem cukru nie je zdravý a môže podporovať obezitu (čo je rizikový faktor pre rakovinu), cukor priamo rakovinu nespôsobuje ani ju nepodporuje viac ako iné zdroje energie v tele. Rakovinové bunky spotrebúvajú síce viac energie, ale to robia aj iné rýchlorastúce bunky.
3. Alkalická diéta vylieči rakovinu
Tvrdenie, že úprava pH tela zabráni rakovine, je biologicky nezmyselné. Ľudské telo má presne regulované pH a strava ho zásadne neovplyvňuje. Žiadna vedecká štúdia nepreukázala, že tzv. „alkalizácia organizmu“ má liečivé účinky.
4. Detoxikácia (detox čaje, kúry, doplnky) očistí telo od toxínov
Pečeň a obličky sú prirodzené detoxikačné orgány a žiadne „detox produkty“ ich funkciu nenahradia ani nezdokonalia. Väčšina tzv. detox produktov nemá žiadne overené účinky a často ide o marketingový trik.
5. Prírodné = bezpečné a lepšie ako lieky
Mnoho prírodných látok môže byť toxických alebo interagovať s liekmi. Aj príroda vytvára jedy (napr. jedovaté huby, rastliny). Lieky prechádzajú prísnym testovaním, čo väčšina „prírodných liekov“ nemá.
6. Rakovinu a choroby spôsobuje iba stres alebo potlačené emócie
Psychika určite vplýva na zdravie, ale nemožno z nej robiť jedinú príčinu vážnych ochorení. Takéto tvrdenia sú často založené na pseudovedách a môžu viesť k zbytočnému pocitu viny u pacientov.
7. Homeopatia je účinná liečba
Homeopatické prípravky neobsahujú účinnú látku v merateľnom množstve. Viaceré metaanalýzy potvrdili, že ich účinok sa nelíši od placeba. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neodporúča homeopatiu ako náhradu za konvenčnú liečbu.
8. Lieky „len potláčajú príznaky“, neodstraňujú príčinu
Toto tvrdenie je polopravda – niektoré lieky tlmia príznaky (napr. pri chrípke), ale iné (napr. antibiotiká, antivirotiká, cytostatiká) zasahujú priamo do príčiny ochorenia.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%