Pondelok21. apríl 2025, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Ste unavení, je vám zima, nemáte náladu... Anémia nebolí, ale berie vám kvalitu života

Anémiu vám zistí lekár odberom krvi. PR článok Zobraziť galériu (2)
Anémiu vám zistí lekár odberom krvi. (Zdroj: Pexels)

Mnoho ľudí o nej ani netuší. Prečo je dobré pravidelne sledovať krvný obraz a čo signalizuje znížený hemoglobín?

Naše telo funguje ako dokonale prepojený systém, v ktorom každá súčasť plní svoju úlohu. Medzi tie najdôležitejšie patria červené krvinky (erytrocyty) – nenahraditeľné bunky, ktoré zabezpečujú transport kyslíka ku všetkým orgánom a tkanivám. Hoci ich v tele máme miliardy, často si ich prácu ani neuvedomujeme, pokiaľ nenastane problém. Nezabúdajte – zdravá krv znamená zdravé telo a viac energie pre každodenný život!

Čo sú červené krvinky a akú majú úlohu?

Červené krvinky sú najpočetnejšími bunkami v krvi a ich hlavnou úlohou je prenášať kyslík z pľúc do celého tela a zároveň odvádzať oxid uhličitý späť do pľúc, aby mohol byť vydýchnutý. Tento proces zabezpečuje hemoglobín – bielkovina bohatá na železo, ktorá dáva krvi jej typickú červenú farbu.
Tvorba červených krviniek prebieha v kostnej dreni a ich životnosť je približne 120 dní. Po tomto období ich telo nahradí novými. Aby však mohli plniť svoju funkciu, potrebujú dostatok živín, najmä železa, kyseliny listovej a vitamínu B12.

Keď krvinky nefungujú správne: Anémia a ďalšie problémy

Nízky počet červených krviniek alebo nedostatok hemoglobínu vedie k anémii – ochoreniu, ktoré spôsobuje únavu, slabosť, bledú pokožku, závraty a dýchavičnosť.

Podľa PharmDr. Anny Jauschovej z TRIO Lekáreň Liberi patrí medzi najčastejšie príčiny anémie nedostatok železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej. Mnohé stavy môžu spôsobiť anémiu. Železo je nevyhnutné na tvorbu hemoglobínu, no jeho vstrebávanie môže byť ovplyvnené viacerými faktormi – od stravy až po zdravotné problémy,“ vysvetľuje farmaceutka.

Najčastejšie príčiny problémov s krvinkami:

  • Nedostatok železa – môže byť spôsobený nízkym príjmom v strave, nadmerným krvácaním(napr. pri silnej menštruácii) alebo poruchou vstrebávania.
  • Nedostatok kyseliny listovej a vitamínu B12 – spôsobuje zhoršenú tvorbu červených krviniek, čo vedie k anémii.
  • Chronické ochorenia – ako cukrovka, ochorenia obličiek alebo autoimunitné choroby môžu narúšať produkciu červených krviniek.

Ako podporiť tvorbu zdravých červených krviniek?

Strava bohatá na železo a vitamíny
Zdravé krvinky potrebujú vyváženú stravu. Do jedálnička by ste mali zaradiť potraviny bohaté na železo (napr. červené mäso, špenát, strukoviny, pečeň), kyselinu listovú (brokolica, orechy, celozrnné obilniny) a vitamín B12 (vajcia, mliečne výrobky, ryby).

Strava bohatá na železo a vitamíny je pre zdravie krviniek dôležitá.
Zobraziť galériu (2)
Strava bohatá na železo a vitamíny je pre zdravie krviniek dôležitá.  (Zdroj: Shutterstock)

Pravidelný pohyb
Fyzická aktivita podporuje lepší prenos kyslíka v krvi a stimuluje tvorbu červených krviniek. Už rýchla chôdza, beh alebo cyklistika môžu výrazne pomôcť.

Vyhýbanie sa rizikovým faktorom
Nadmerná konzumácia kofeínu a alkoholu môže narušiť vstrebávanie železa. Naopak, vitamín C či kyselina listová pomáha železo lepšie absorbovať, preto sa odporúča kombinovať potraviny bohaté na železo s citrusmi, paprikou či paradajkami.

Kto je najviac ohrozený nedostatkom železa a krvnými ochoreniami?

Nedostatok železa a s ním spojené problémy s červenými krvinkami sa vyskytujú najmä u:

  • Žien v reprodukčnom veku – najmä u tých, ktoré majú silnú menštruáciu. Strata krvi počas menštruačného cyklu, ktorý sa prejavuje príliš silným krvácaním, nie je normálna a je potrebná zvýšená pozornosť a konzultácia s lekárom alebo lekárnikom.  
  • Tehotných žien – telo v tomto období potrebuje viac železa pre zdravý vývoj plodu.
  • Vegetariánov a vegánov – železo z rastlinných zdrojov sa vstrebáva horšie ako z mäsa.
  • Seniorov – s vekom môže klesať schopnosť tela produkovať dostatok zdravých červených krviniek.
  • Športovcov – pri intenzívnom pohybe môže dôjsť k vyššiemu rozkladu červených krviniek.

Podľa dr. Jauschovej je dôležité pravidelne sledovať hladinu železa a hemoglobínu, najmä ak patríte do rizikovej skupiny. Ak sa cítite často unavení, slabí alebo máte závraty, môže to byť znak nedostatku železa. V takom prípade je dobré poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom,“ dodáva odborníčka.

Ako pomôcť krvi prírodnou cestou?

Okrem stravy a životného štýlu môžu byť skvelými pomocníkmi aj výživové doplnky obsahujúce železo, kyselinu listovú a vitamíny skupiny B. Dr. Jauschová upozorňuje, že nie všetky doplnky sú rovnako účinné. „Je dôležité vyberať také, ktoré obsahujú biologicky dostupné formy železa a kombináciu s ďalšími látkami podporujúcimi jeho vstrebávanie,“ vysvetľuje. Na trhu sú aj prírodné produkty s kyselinou listovou, obsahujúce vyváženú kombináciu železa, vitamínu C, vitamínov B2, B6, B9 a B12 pre optimálnu podporu krvotvorby. Vždy sa však pred užívaním výživových doplnkov poraďte s lekárom alebo lekárnikom,“ dôrazne prízvukuje farmaceutka a dodáva, že cielený výber vhodného suplementu s obsahom prírodných zdrojov a jeho správne užívanie je v takýchto prípadoch výnimočným pomocníkom.

Viac o téme: PR článok
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9