Pálenie záhy je, bohužiaľ, pre mnohé budúce mamičky, súčasťou tehotenstva. Tento nepríjemný pocit, spôsobený prenikaním žalúdočnej kyseliny do pažeráka, trápi až polovicu tehotných žien, a to najmä v druhom a treťom trimestri. Ak aj vy pociťujete pálenie za hrudnou kosťou, kyslú chuť v ústach, tlak v oblasti žalúdka či iné nepríjemné príznaky, nezúfajte – máme pre vás niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu uľaviť.
Prečo vzniká pálenie záhy v tehotenstve?
Dôvodom pálenia záhy je kombinácia hormonálnych a fyzických zmien, ktorými telo počas tehotenstva prechádza. Zvýšená hladina progesterónu, známeho ako „hormón tehotenstva,“ spôsobuje uvoľnenie svalov v celom tele, vrátane svalového zvierača medzi žalúdkom a pažerákom, ktorý za normálnych okolností bráni spätnému toku žalúdočnej kyseliny. Keď je tento zvierač uvoľnený, kyselina zo žalúdka môže ľahšie preniknúť do pažeráka, čo spôsobuje pálenie záhy a ďalšie nepríjemné príznaky. Rastúca maternica zasa vyvíja tlak na okolité orgány, vrátane žalúdka. Tento tlak zvyšuje vnútrobrušný tlak, čo ešte viac podporuje reflux kyseliny do pažeráka.
Dá sa pálenie záhy zmierniť?
Dobrou správou je, že pálenie záhy možno zmierniť, či už úpravou životného štýlu, alebo použitím overeného lieku, ktorý poskytne účinnú úľavu. Tieto jednoduché opatrenia vám prinesú nielen okamžitú úľavu, ale aj dlhodobé zlepšenie:
Úprava stravy
Niektoré potraviny podporujú nadmernú produkciu žalúdočnej kyseliny alebo oslabujú pažerákový zvierač, čo môže viesť k nepríjemnému refluxu. Iné, naopak, pomáhajú neutralizovať kyslosť a upokojiť žalúdok. Obmedziť by ste mali najmä citrusové plody a šťavy, paradajky a paradajkové výrobky, mastné a vyprážané jedlá, korenisté jedlá, čokoládu, kávu a kofeínové nápoje. Naopak, potraviny, ako banány, ovsené vločky, melón, brokolica, uhorky, cuketa, zázvor, ryby a chudé mäso, vám pri pálení záhy môžu pomôcť.
Správne stravovacie návyky
Dôležitý je nielen výber správnych potravín, ale aj to, ako a kedy jeme. Rýchle jedenie spôsobuje prehĺtanie vzduchu, ktorý zvyšuje tlak v žalúdku a vedie tak k nedostatočnému tráveniu. Preto by ste sa mali pri jedení zamerať vyslovene na jedlo, nie na mobil či televíziu, jesť pomaly a dôkladne žuť.
Po jedle nás, a obzvlášť tehotné ženy, núti ľahnúť a odpočinúť si. Avšak ak si po jedle ľahnete, kyselina ľahšie stúpa do pažeráka, čo spôsobuje pálenie záhy. Ak si potrebujete oddýchnuť, buď si sadnite, alebo sa opierajte s vyvýšenou hornou časťou tela.
Rovnako dávajte pozor na veľkosť porcií a namiesto troch veľkých si jedlo rozdeľte na 5 až 6 menších porcií za deň.
Zmena životného štýlu
Aj úprava bežnej dennej rutiny dokáže eliminovať pálenie záhy, ktoré niekedy vzniká aj počas spánku. Práve vtedy by ste mali spávať s vyvýšenou hornou časťou tela a hlavu, prípadne celú hornú časť trupu, si podložiť vankúšmi. Pálenie záhy zhoršuje aj stres, ak ním trpíte, mali by ste do denného režimu zaradiť ľahký pohyb, prechádzky a relaxačné techniky.
Tipy pre úľavu od pálenia záhy
Ak vás zastihne pálenie záhy, môžete užiť aj lieky vhodné pre tehotné ženy. Moderné lieky na pálenie záhy, ako napríklad Helicid 20, sú navrhnuté tak, že znižujú množstvo kyseliny, ktorú produkuje žalúdok. Už jedna kapsula denne udržiava hladinu kyseliny v žalúdku cez deň i v noci. Ide o liek na vnútorné použitie, obsahuje omeprazol. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.
Pomôcť vám niekedy vedia aj prírodné prostriedky. Upokojujúce účinky má zázvor, z ktorého si môžete urobiť čaj. V tehotenstve však dávajte pozor na jeho množstvo, nemali by ste to s ním preháňať. Zásaditou potravinou sú aj mandle, môžete si preto po jedle dať 5 až 6 mandlí ako prevenciu pred refluxom. Prospešná je aj kokosová voda, ktorá neutralizuje kyslosť vďaka zásaditému pH, tiež ju však pite v primeranom množstve.
Ak hľadáte účinné riešenie pre pálenie záhy, klikajte sem.
Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Zentiva.