Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Kolaps z tepla: Ak sa toto NESTANE do 30 minút, volajte lekára!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: GettyImages)

Teplota na teplomeroch v slovenských domácnostiach stúpa do výšin a zatiaľ ani odborníci nepredpokladajú, že toto leto by malo byť o čosi chladnejšie ako tie predchádzajúce - skôr naopak. Prísť k zdravotným ťažkostiam počas horúčav je jednoduchšie, ako si myslíte. Ak človek nedbá na včasné varovné signály svojho tela, zvyšuje sa riziko úpalu a vyčerpania. Na čo si dať pozor?

Vyčerpanie z tepla je často predstupňom úpalu, ktorý nastáva, keď telo stráca nadmerné množstvo vody a soli, zvyčajne v dôsledku silného potenia v horúčavách. Hoci sa môže zdať, že k takému stavu sa môžete dopracovať len napríklad pri cvičení, ste na omyle. Ak pracujete fyzicky, a to navyše vonku, na slnku, horúčavám ste počas leta vystavení takmer nonstop. Podľa Národného portálu zdravia by ste si mali dať pozor najmä na tieto príznaky:

• príznaky, ktoré sa môžu podobať horúčkovitému ochoreniu, napríklad chrípke
• únavnosť a slabosť
• nevoľnosť, vracanie
• bolesti hlavy a svalov
• závrate
• svalové kŕče a bolesti
• podráždenosť
• zmeny tlaku krvi a rýchlosti tepu pri postavení (po sedení a ležaní), búšenie srdca
• teplota do 41 °C

U detí sú príznaky veľmi podobné ako u dospelých, no keďže sú citlivejšie, komunikácia s nimi môže byť o čosi náročnejšia, môžu byť podráždené. Vyčerpanie z tepla sa dá zvládnuť niekoľkými jednoduchými spôsobmi, pričom všetky sú zamerané na ochladenie tela a obnovenie stratených tekutín.

Osobu, ktorej zdravotné ťažkosti sa prejavujú vyššie spomínanými príznakmi, je potrebné presunúť na chladné miesto mimo priameho slnečného svetla. Môžete odstrániť nadbytočné vrstvy oblečenia, napríklad ponožky, poskytnúť vodu a ochladiť pokožku napríklad vlažnými obkladmi či zábalmi. Vlažnú až látku môžete vložiť do podpazušie či na krk.

Ak nič, čo ste skúsili nepomáha a prešlo už viac ako 30 minút, je potrebné zavolať odbornú pomoc. Lekár zhodnotí, ako je vhodné pacientovi v danom momente pomôcť. Prevencia je základ a pri boji s horúčavami, ktoré nás počas najbližších mesiacov čakajú, netreba nič podceňovať - pite dostatok tekutín, voľte radšej vlažné nápoje, vetrajte len ráno alebo neskoro večer, keď vonku ešte nepáli slnko, varte jednoduché, ľahké jedlá, ktorých príprava netrvá dlho a obliekajte si voľné oblečenie vo svetlých farbách.

 

Viac o téme: HorúčavyKolapsTeploPríznaky
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9