Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Máte podozrenie, že vaše pľúca nepracujú správne? Bežte na toto vyšetrenie

(Zdroj: FNsP Prešov)

Ste fajčiar, trápi vás dlhodobý a častý kašeľ, zadýchavate sa pri dlhšej chôdzi alebo sa už liečite u pneumológa? Máte obavy o zdravie svojich pľúc, lebo žijete v prašnom, znečistenom prostredí? Zdravie a funkciu pľúc jednoducho preverí spirometrický test, ktorý sa používa na diagnostiku a monitorovanie ich stavu. Špecialisti prešovskej nemocnice vysvetľujú, prečo je tento rýchly a spoľahlivý test taký dôležitý.

Spirometria – vyšetrenie pľúc - zaberie maximálne 10 minút času a určí, koľko vzduchu dokáže človek úplne vydýchnuť a koľko vzduchu dokáže vydýchnuť v prvej sekunde testu. Takéto vyšetrenie pneumológ odporučí v prípade, ak má pacient nediagnostikované problémy s pľúcami, ak odporúča preventívne vyšetrenie alebo kvôli zhodnoteniu stavu pľúc pred operáciou.

Spirometria je taktiež súčasťou série vyšetrení realizovaných pri postcovidových pacientoch, ktorí aj napriek prekonaniu koronavírusu naďalej bojujú s jeho následkami. Používa sa aj pri diagnostikovaní ochorení respiračného systému, ktoré v súčasnej dobe najviac trápia spoločnosť. „Chronická obštrukčná choroba pľúc je jedným z najčastejších chronických ochorení vôbec. V absolútnych číslach ide približne o 328 miliónov ľudí vo svete. Karcinóm pľúc je jedným z najčastejších nádorových ochorení s vysokou mortalitou a  so zvyšujúcim sa výskytom. Ale aj granulomatózne ochorenia, intersticiálne pľúcne ochorenia, bronchiálna  astma a množstvo ďalších ochorení sú predmetom záujmu nášho odboru,“ hovorí MUDr. Martin Šofranko, vedúci lekár Pracoviska pneumológie a ftizeológie FNsP J. A. Reimana Prešov.

Pneumologicko - ftizeologické pracovisko prešovskej nemocnice zabezpečuje zdravotnú starostlivosť v špecializovanom medicínskom odbore pľúcne choroby a tuberkulóza na niekoľkých úrovniach. Okrem ambulantnej časti, bronchologického pracoviska či ultrazvukového pracoviska  je jeho súčasťou aj pracovisko funkčnej diagnostiky. Práve na tú odborníci vykonávajú a vyhodnocujú základné a rozšírené funkčné vyšetrenia dýchacieho ústrojenstva pre potreby hospitalizovaných aj ambulantných pacientov využívajúc špičkovú vyšetrovaciu techniku a zariadenia. Na pracovisku funkčnej diagnostiky sa realizuje spomínaná spirometria, bodypletyzmografia, prevádzajú sa testy bronchiálnej reaktivity (bronchodilatačné a bronchokonstrikčné testy), vyšetruje sa difúzna kapacita pľúc (DLCosb) a FENO.

,,Vďaka špičkovému prístrojovému vybaveniu a kvalitnému personálnemu obsadeniu realizujeme u nás širokú paletu vyšetrení, ktoré nám umožňujú úspešne a včas diagnostikovať  a následne aj liečiť množstvo  ochorení,“ uzatvára MUDr. Šofranko a dodáva, že ročne sa na pracovisku zrealizuje zhruba 3000 funkčných vyšetrení, z toho viac ako 1800 základných spirometrií, viac ako 500 bodypletyzmografických  vyšetrení,  viac ako 200 testov bronchiálnej reaktivity a okolo 500 vyšetrení prenosu plynov (difúzna kapacita pľúc). Navyše v minulom roku tu začali aj s vyšetrovaním FENO (frakčná exkrécia oxidu dusnatého) vo vydychovanom vzduchu, ktorého cieľom je  zachytiť či potvrdiť prebiehajúci alergický zápal v dolných dýchacích cestách.

Viac o téme: FajceniePlucaChoroba plucSppirometria
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9