Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Myslíte si, že ste alergik? Toto vás vyvedie z omylu!

Nie je alergia ako alergia. Viete, kedy ide iba zlé znášanie niektorého z jedál?
Nie je alergia ako alergia. Viete, kedy ide iba zlé znášanie niektorého z jedál? (Zdroj: thinkstock.com)

Treba tiež uviesť, že nie všetky prejavy neznášanlivosti určitých potravín znamenajú alergiu, teda precitlivelosť. Niekto napríklad neznáša paradajky (ako ešte donedávna ja) alebo špenát (ako veľa malých detí). Lenže to nie je alergia.

Rovnako nie je alergiou ani “ťažké znášanie” určitého jedla alebo potraviny. Chcem sa pristaviť pri možných zámenách určitých príznakov neznášanlivosti potravín za alergické prejavy. Neznášanlivosť potravín môže byť spôsobená ich toxicitou, farmakologickými alebo metabolickými účinkami a pod. 

Nie je všetko alergia 

K tým najznámejším ťažkostiam patria: 

  • Laktózová intolerancia

Človek nemá enzým potrebný na trávenie mliečneho cukru (laktóza) a preto konzumácia mliečneho cukru alebo mlieka môže vyvolať kŕčové bolesti v bruchu a hnačky.

  • Saxitoxín mušlí a ustríc

Dokáže človeka podržať po výdatnej večeri z morských živočíchov poriadne dlho v predklone na osamelom mieste a ľútosť nad - žalúdkom - “vyhodenými” peniazmi môže byť prekričaná ešte aj neurologickými príznakmi.

  • Kofeín

Tá najrozšírenejšia droga, nechávajúca sa škrabkať za ušami, ale útočiaca priamo na srdce, dokáže vyvolať záchvaty tachykardie (zrýchlenej tepovej frekvencie srdca), pocity dušnosti, cez póry “vytryskne” studený pot...

  • Siričitany 

Vo víne (aditívum, nie prirodzená súčasť!), sušenom ovocí, nealko nápojoch a pod. vám môže trochu “stlačiť” dýchacie cesty, cez ktoré sa, samozrejme, ťažšie dýcha a keď vás začne ešte aj bolieť hlava, nabudúce by ste mali venovať väčšiu pozornosť výberu druhu vína a ročníka.

  • Benzoáty, salicyláty a potravinové farbivá 

Tie sa tiež nedajú zahanbiť a hneď vám ukážu, ako dokážu vyvolať koprivku - urtiku. K tým látkam, ktoré nás zasahujú najviac patrí určite žlté potravinárske farbivo tartrazín. Nachádza sa v mnohých potravinách, kozmetických prípravkoch a liekoch. Do margarínov sa ale dnes už používajú karotény. Nie je celkom jasné ako, ale je očividné, že tartrazín a salicyláty podporujú výskyt chronickej koprivky u citlivých osôb.

Čo tie vaše “čudné vyrážky”? Denne trochu pekne žltého krému v koláči alebo doboške, tabletka proti bolesti hlavy, proti škriabaniu v hrdle? Salicyláty obsahuje aj bežná zelenina a ovocie a aby to bolo viac komplikované, salicyláty patria do skupiny látok so silným ochranným účinkom na ľudský organizmus. Zase námet na nespokojnosť a rezignáciu? Nieee! Nech Vás poteší, že existuje tak veľa druhov ovocia a zeleniny, že každý si môže nájsť hodnotnú ochranu, aj keď bude možno musieť niektoré druhy vylúčiť.

  • Glutamát sodný

Stavia na ňom svoj boj s našimi chuťami celý práškovo-polievkový a práškovo-omáčkový a iný práškovo-polotovarový priemysel. Len si všimnite akým častým spolustolovníkom je pán MSG. MSG vás vítana maggický knor. Kto odolá?

  • Tyramín v (plesňových) syroch

Môže u ľudí, ktorým sa napríklad pre depresívne stavy podávajú inhibítory monoaminooxidázy, vyvolať migrénovo bolesti hlavy, zvracanie alebo aj hypertenznú krízu. Z tyramínu vzniká monoaminooxidáza, ktorú však potrebujeme “odpratať zo scény”.

  • Histamín 

Či už vo víne, pive, syre, kyslej kapuste, konzervovaných paradajkách, sardinkách a histamín uvoľňovaný z čokolády alebo jahôd môže tiež vyvolať kožnú reakciu v podobe nepríjemne svrbiacej koprivky. Tieto reakcie sa skutočne veľmi ťažko odlišujú od klasickej alergie, pretože histamín sa zúčastňuje pri oboch a prejavy majú podobný charakter.
AKV má špeciálny program na riešenie histamínovej intolerancie

  • Siričitany 

Tie v pive, víne, liehovinách, pekárskych výrobkoch, sušenom ovocí, olivách, želatine, pokrmovom škrobe môžu vyvolať bronchospazmus (zúženie dýchacích ciest) u astmatikov, koprivku, hnačku.

Potravinársky priemysel nás “zásobuje” siričitanmi tak výdatne, že denne príjimame z jedla až 4 mg síry a tí, ktorí si k tomu dajú ešte svoje pivo, víno, “riskujú, že pri škrtnutí zápalky vyhoria skôr ako tá malá hlavička“.

Viac literatúry od Mudr. Igora Bukovského nájdete tu!

Čítajte tiež: Dôležité fakty o trávení: zdravá strava a pravidelný pohyb dokážu zázraky (2.časť)

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9