Slováci vyvíjajú unikátny kardiostimulátor: „Nekonečnú baterku“ bude poháňať samo telo

08.09.2017

Slovenskí vedci z Elektrotechnického ústavu SAV vyvíjajú špeciálny systém na zdokonalenie fungovania kardiostimulátorov. Strojček na srdce by raz vďaka nemu mohol fungovať ako „nekonečná baterka“.

 

Kardiostimulátory už viac ako polstoročie zlepšujú kvalitu života pacientov, ktorí trpia pomalou frekvenciou tlkotu srdca. Strojček na srdce prináša množstvo výhod, no pacienti musia myslieť aj na jeho vybíjajúce sa baterky. Po 4 až 15 rokoch ich treba meniť, čo vyžaduje chirurgický zákrok. Vedci z Elektrotechnického ústavu SAV v spolupráci so Strojníckou fakultou STU vyvíjajú materiálový systém, ktorý by raz mohol v srdci fungovať ako „nekonečná baterka“.

Čítajte viac: Srdce ako zvon aj bez pohybu? Vedci objavili proteín s neuveriteľnými účinkami

„Nadviazali sme v tomto projekte na naše predchádzajúce skúsenosti a pracujeme so špeciálnym materiálovým systémom nitrid gália, ktorý je konkurentom ku kremíkovej technológii. Keď sa takto vyvinutá baterka uloží do tela človeka, tak by sme ju mohli nabíjať nekonečne dlho ľudským potenciálom, ľudským pohybom. Jednoducho, využijeme pohyb človeka, napríklad búšenie srdca, alebo aj dýchanie, teda pohyb bránice. Takýto pohyb neprestáva. Rozvibrovaním mikromechanickej časti by sa vytvárala a následne ukladala energia do zdroja napájania kardiostimulátora a docielili by sme, že baterka by sa už nemusela chirurgickým zákrokom pravidelne vymieňať,“ povedal Gabriel Vanko z oddelenia Mikroelektroniky a senzoriky Elektrotechnického ústavu SAV.

Biokompatibilný stroj

Materiálový systém, ktorý vyvíjajú elektrotechnici, je biokompatibilný – dokáže sa prispôsobiť živému organizmu. Vedci vidia jeho budúcnosť v spojení so senzormi, ktoré by raz mohli vo vnútri tela monitorovať ľudské procesy, napríklad merať tlak.

„Sme v tejto oblasti otvorení užšej spolupráci s lekármi. V projekte sme mali zahrnutého chirurga, ktorý pracoval s kardiostimulátormi a pomáhal nám na úrovni konzultácií – čo by vyžadovala prax, čo by sme vedeli navrhnúť my a ako by sa to dalo skĺbiť dokopy. Zatiaľ sme v úvodnej fáze, ešte sme sa nedostali k samotnému testovaniu na pacientoch,“ doplnil Vanko.

Fotogaléria


Tagy:
srdce kardiostimulátor Elektrotechnický ústav SAV

08.09.2017  |  Foto: Elektrotechnický ústav SAV  |  Zdroj: sav

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia