Zásahy záchranárov na Veľkonočný pondelok: Takto to vyzeralo na Slovensku!

19.04.2017

Záchranári zasahovali počas Veľkonočného pondelka pre alkohol v 72 prípadoch, ratovali i opité deti. Viac pomáhali mužom (55) ako ženám (15). Celkovo však v tento deň mali okolo 1900 zásahov po celom Slovensku.

"Alkohol zmohol v tento deň aj deti do 18 rokov, dve z nich nezvládli ponúkanie alkoholom, museli sme ich ošetriť a odviezť do nemocnice," povedal Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS).

Pre alkohol zasahovali záchranári najviac v Košickom kraji, najmenej v Žilinskom.

Prvá pomoc

Pri stavoch opitosti je najväčšou hrozbou stav bezvedomia. "Či už z pádu alebo nadmerného pitia," vymenoval hovorca. Pri zlej polohe je riziko, že takýto človek sa môže zadusiť.


Sú populárne kolové nápoje jedovaté? Po tomto už s nimi nadobro skončíte!


"V takýchto prípadoch treba zistiť stav vedomia, dať pacienta do stabilizovanej polohy nabok a ak nereaguje, vtedy je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155," priblížil Chmel.

Ak opitý reaguje, býva "ľudovou" prvou pomocou studená sprcha, ak sa po nej človek preberie, treba ho nechať vyspať a kontrolovať priebežne stav vedomia.

"Najlepšie je podávať vodu alebo čaj a nie kávu. Nadmerné množstvo kofeínu môže stav zhoršovať. A neplatí tu často používaná metóda klin sa klinom vybíja," dodal Chmel.

Čítajte tiež: Viac ako trom miliónom ľudí ročne sa zmení trápenie: Koniec chronickej nádche a chrípke!

19.04.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia