Svetový deň diabetu: Jedinečná príležitosť dať si skontrolovať, či nemáte cukrovku!

Dajte si skontrolovať hladinu cukru v krvi!
Zdroj: pixabay.com
2016-11-14 19:00:00

Svetový deň diabetu, ktorým je 14. november, je každoročne príležitosťou upriamiť pozornosť na toto ochorenie a zvýšiť povedomie verejnosti o jeho závažných komplikáciách. Diabetici si budú môcť v lekárňach po celom Slovensku opäť skontrolovať, či majú svoje ochorenie pod kontrolou.


Oslava pokroku v oblasti diabetu

V pondelok 14. novembra si tak, ako každý rok, ľudia vo viac ako 130 krajinách sveta pripomenú Svetový deň diabetu (cukrovky). Presne 14. novembra 1891 sa totiž narodil kanadský fyziológ Frederick Grant Banting, považovaný za hlavného z objaviteľov inzulínu. V roku 1923 dostal za tento objav Nobelovu cenu.

Svetový deň diabetu sa na podnet Medzinárodnej federácie diabetu s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) oslavuje od roku 1991 ako reakcia na rapídne stúpajúci výskyt cukrovky v celosvetovom meradle. Deň je oslavou pokroku v oblasti diabetu a jeho cieľom je upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky na svete, zvýšiť informovanosť o tejto chorobe, o jej diagnostike a liečbe, pretože cukrovka dnes už predstavuje globálnu epidémiu so život ohrozujúcimi komplikáciami,“ uviedla vedúca Oddelenia podpory zdravia (OPZ) banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) MUDr. Silvia Kontrošová. 

Dia dni v lekárni

Počas druhého ročníka projektu „Dia dni v lekárni“ im bezplatne zmerajú glykovaný hemoglobín. Tento test sa považuje za najspoľahlivejší spôsob kontroly cukrovky. Môže odhaliť, ako ochorenie prebiehalo posledné tri mesiace. Vysoká hodnota znamená, že pacient mal prevažne vysokú hladinu cukru. Môže to byť výsledok nielen jeho prehreškov v diéte, ale aj nedostatočnej liečby.

Oproti prvému ročníku bude testovanie prebiehať vo väčšom počte lekární. Projekt Slovenskej diabetologickej spoločnosti zavíta celkovo do 24 lekární po celom Slovensku. Tour štartuje 2. novembra v hlavnom meste, kde o tri mesiace neskôr aj skončí.  Diabetikov otestujú aj v lekárňach v Dunajskej Strede, Nitre, Komárne, Topoľčanoch, Zlatých Moravciach, Turčianskych Tepliciach, Prievidzi, Zvolene, Košiciach, Humennom, Prešove, Poprade, Revúcej, Banskej Bystrici, Ružomberku, Námestove, Kysuckom Novom Meste, Žiline, Bytči a v Trnave.

Jednoduché vyšetrenie, pri ktorom sa odoberie krv z prsta ako pri bežnej kontrole glykémie, urobia záujemcom diabetologické sestry. V danej lekárni  ich bude možné nájsť vždy dva dni po sebe od 9.00 do 15.00 h.  Test na tzv. dlhodobý cukor veľa času diabetikom nezaberie, výsledok spoznajú už za 6,5 minúty. Vďaka nemu sa dozvedia nielen to, či je ich ochorenie pod kontrolou, ale spoznajú aj svoje riziko komplikácií diabetu. Rovnako zistia, či je ich liečba účinná.  Zároveň sa budú môcť poradiť, ako si udržať dobré hodnoty cukru v krvi.


Tvária sa ako zdravé potraviny, no ako je to s nimi v skutočnosti?


"Vyšetrenie hladiny glykovaného hemoglobínu je najefektívnejšia kontrola diabetu. Číslo sedem znamená 7 percent glykovaného hemoglobínu u diabetického pacienta. Ak pacient dosiahne takúto hodnotu, jeho cukrovka je dobre kompenzovaná, diabetes je správne liečený a má nižšie riziko komplikácií cukrovky než pacienti s vyšším hodnotami," hovorí Doc. MUDr. Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Hladina glykovaného hemoglobínu ukazuje na hladiny glukózy počas posledných troch mesiacov. Výsledok testu je spoľahlivý, keďže nie je ovplyvnený krátkodobými výkyvmi hladiny cukru pre stres či po jedle. Akékoľvek zníženie glykovaného hemoglobínu zlepšuje šance, že pacient predíde vzniku komplikácií diabetu. Spoločný cieľ lekára a pacienta teda je:  Dostať sa pod sedem!

Na to upozorňuje aj projekt „Pán doktor, pomôžte mi zo začarovaného kruhu“. Cieľom je informovať diabetikov o správnej kompenzácii diabetu a nutnosti kontroly ochorenia pomocou vyšetrenia glykovaného hemoglobínu. V rámci oboch spomínaných projektov dostávajú všetci pacienti aj ich blízki edukačné materiály.

„Teší nás, že máme opäť možnosť podporiť a zapojiť sa do vzdelávacieho podujatia „Dia dni v lekárni“,  ako aj informačnej kampane „Pán doktor, pomôžte mi zo začarovaného kruhu“. Výsledky 1. ročníka kampane jasne ukazujú, že aj napriek osvete je znalosť a vnímanie pojmu glykovaný hemoglobín a prínosov inzulínovej liečbu stále nízka. To je jasným signálom toho, že vzdelávanie a prevencia sú na prvom mieste a majú svoju nezastupiteľnú úlohu v manažmente ochorenia pacientov s diabetom,“ uviedla Ing. Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločnosti Sanofi.

Epidémia tretieho tisícročia

Diabetes sa považuje za epidémiu tretieho tisícročia. V súčasnosti trpí cukrovkou vo svete vyše 400 miliónov ľudí. Na Slovensku je to asi 340 000 pacientov. V 90 % prípadov ide o cukrovku typu 2, pri ktorej najdôležitejším vonkajším faktorom  príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita. Odborníci odhadujú, že v roku 2030 bude žiť na Slovensku 412-tisíc ľudí s týmto ochorením, čo znamená, že cukrovkou bude trpieť 1 z 10 Slovákov. 

Na problematiku opäť poukáže aj tohtoročný Svetový deň diabetu, ku ktorému sa aktivitami pripája aj Slovenská diabetologická spoločnosť. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila na roky 2014 – 2016 kampaň pod názvom Zdravý život a cukrovka.

Čítajte tiež: 7 najhorších alkoholických nápojov, ktoré vám spôsobia ranné muky

2016-11-14 19:00:00  |  Foto: Pixabay.com  |  Zdroj: red, Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia