Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Neonatologická klinika hlási zvýšený počet pacientov: Môžu za to pôrody vo vyššom veku?

Predčasne narodením deťom už vedia na Slovensku pomôcť. Najmladší pacient mal sotva 400 gramov.
Predčasne narodením deťom už vedia na Slovensku pomôcť. Najmladší pacient mal sotva 400 gramov. (Zdroj: Thinkstock.com)

Predčasne narodených detí, detí s vrodenými chybami či sťaženou popôrodnou adaptáciou pribúda. Väčšine pacientov sa návrat do normálneho života, no napriek tomu im hrozia závažné choroby ako dyslexia či dysgrafia.

Kým v minulosti na Neonatologickej klinike intenzívnej medicíny (NKIM) Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava ročne hospitalizovali asi 450 detí, v súčasnosti je to viac.

"Tie čísla sa postupne šplhajú, zo 450 sa teraz dostávame skôr k 500," povedala primárka kliniky Dana Dolníková.

Napriek tomu, že pôrodnosť na Slovensku výrazne nestúpa, detí, ktoré potrebujú vysokošpecializovanú pomoc odborníkov, pribúda.

"Je to spôsobené tým, že tehotenstvo ženy dosť často odkladajú, že môžu rodiť aj ženy, ktoré predtým nemohli, že sa dožívajú aj chorí potenciálni rodičia veku, kedy môžu byť rodičmi. Je to ale celosvetový trend," skonštatovala Dolníková.

Napríklad využitie techník asistovanej reprodukcie zvyšuje riziko predčasného pôrodu, keďže v takomto prípade je častejšia viacpočetná tehotnosť.

Hrozí im slepota

O predčasne narodené deti sa okrem neonatologickej kliniky starajú lekári aj v šiestich pericentrách po celom Slovensku. Všetky nedonosené deti však nakoniec prichádzajú i na bratislavskú kliniku, dôvodom je vyššie riziko slepoty.

"Ich sietnica nie je dostatočne vyvinutá. Na Slovensku je v postate jediný prístroj, na ktorom odborníci riešia nezrelú sietnicu, ktorá má tendenciu sa odlúpnuť," priblížila Dolníková.

Úspešný návrat do života 

Väčšinu predčasne narodených detí dokážu podľa Dolníkovej lekári vrátiť do normálneho života. Najmenší pacient, ktorému primárka pomáhala, mal len 390 gramov. Napriek tomu, ako hovorí, rešpekt má skôr z dospelých pacientov. Takéto deti však treba intenzívne sledovať, aby sa zachytili prípadné problémy. Býva u nich napríklad vyšší výskyt porúch mozgovej činnosti, trpia častejšie dysgrafiou či dyslexiou.

Neonatologická klinika intenzívnej medicíny má v rámci Slovenska jedinečné postavenie. Toto centrum je konziliárnym a koncovým pracoviskom pre komplikované a závažné prípady z pôrodníctva pre všetky gynekologicko-pôrodnícke oddelenia nemocníc na Slovensku. NKIM má 35 lôžok v dvoch častiach, intermediárnu časť a JIS.

Čítajte tiež: Dejú sa zázraky? Takto vyzerá 630 gramové dieťa po roku!

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9