DNA vplýva na riziko vzniku infarktu: Ak ste nízki, majte sa na pozore!

Môže DNA za riziko vzniku infarktu?
Zdroj: sxc.hu
2015-04-09 20:30:00

Nižší ľudia čelia vyššiemu riziku srdcového infarktu. Informovali o tom vedci z Univerzity v Leicesteri. Počas výskumu, ktorý zahŕňal 200-tisíc ľudí, objavili časti DNA, ktoré určujú výšku tela a zároveň zdravotný stav srdca.

Hypotéza, že výška hrá dôležitú úlohu pri zdraví srdca, sa vo vedeckých kruhoch po prvý raz objavila pred viac ako 50 rokmi. Vedci však nedokázali určiť skutočnú spojitosť medzi týmito vlastnosťami. To sa podarilo novému výskumu, pričom jeho autori tvrdia, že príčina leží v ľudskej DNA.

Počas výskumu analyzovali 180 génov, o ktorých je známe, že sa spájajú s výškou. Výsledky ukázali, že každých ďalších 6,35 centimetra znižuje riziko o 13,5 percenta. Človek vysoký takmer 183 centimetrov má tak o 64 percent nižšiu pravdepodobnosť zlyhania srdca ako ten s výškou 152,4 centimetra.

"V kontexte najväčších rizikových faktorov je to málo, pretože fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť o 200 až 300 percent. No nejde o nič nepatrné," uviedol pre BBC News Nilesh Samani z Univerzity v Leicesteri. "Neznamená to, že nižší ľudia musia vykonať väčšie opatrenia. Ak máte 1,85 metra stále musíte skoncovať s fajčením," dodal vedec.

Štúdia zároveň odhalila, že gény zodpovedné za výšku tela určujú aj množstvo cholesterolu a tukov v krvnom obehu. Vedci tiež veria, že niektoré z týchto génov riadia aj vývin ciev.

"Porozumenie týchto cestičiek môže viesť k novým spôsobom liečby, a to môže byť z dlhodobého hľadiska hodnotné," vyjadril sa Samani.

 

"Táto štúdia nenaznačuje, že nízki ľudia by sa mali prehnane obávať o svoje zdravie a že lekári by sa mali sústrediť na nižších pacientov," vyjadril sa k štúdii Peter Weissberg z British Heart Foundation. "Každý bez ohľadu na výšku by mal urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby znížil riziko budúcich ochorení srdca, a to zdravou stravou, pravidelným cvičením a nefajčením," doplnil.

Výsledky štúdie publikovali v New England Journal of Medicine.

Čítajte tiež : 

Keď populárna voda s citrónom nefunguje tak, ako by mala: Kedy sa jej radšej vyhnúť!

Devastačný účinok sladených nápojov: Menia DNA človeka!

Boli sme stvorení mimozemšťanmi? Zrejme máme mimozemskú DNA

2015-04-09 20:30:00sxc.hu  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia