Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Zoznam zakázaných potravín v školských bufetoch: Na tomto si deti vraj nepochutia!

Deti si už čoskoro nebudú môcť kúpiť v škole cukrovinky.
Deti si už čoskoro nebudú môcť kúpiť v škole cukrovinky. (Zdroj: thinkstock.com)

Zoznam potravín, ktoré si viac žiaci v bufetoch škôl a školských zariadení nekúpia, by mal po novom vyzerať inak. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Petráka (Smer-SD) k novele školského zákona z dielne jeho straníckej kolegyne Renáty Zmajkovičovej.

Kým zoznam poslankyne pôvodne zakazoval nápoje kolového typu, nápoje s chinínom aj ochutené minerálky, nezakazoval nápoje ako Fanta či Sprite. Petrák vylučuje aj tie.

Takto bude vyzerať zoznam potravín

Zmenený zoznam zakázaných potravín by teda mal vyzerať takto: doplnkové jedlá typu rýchleho občerstvenia, potraviny s obsahom soli nad 1,5 gramu na 100 gramov hmotnosti, sladké pekárske výrobky s nižším ako tretinovým podielom ovocnej alebo mliečnej zložky, cukrovinky alebo cukrárske výrobky balené alebo voľné, zmrzlina, nanuky alebo mrazené ovocné drene, nápoje s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu a dekofeinové nápoje, energetické nápoje, nápoje ochutené vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod 4 gramy na 100 ml obsahu, tabak a výrobky z neho. O Petrákovom návrhu sa rozhodne hlasovaním buď dnes podvečer, alebo vo štvrtok (23.10.).

Za porušenie tohto zákazu má prevádzkovateľovi bufetu hroziť pokuta od 50 do 500 eur. Zmajkovičová chce takto dosiahnuť, aby deti v školách a školských zariadeniach dostávali zdraviu prospešné potraviny a potravinové výrobky.

"Cieľom návrhu je zastaviť doterajší trend rastu obezity u obyvateľov SR, najmä u školopovinných detí a mládeže," odôvodnila svoj návrh.

Súčasne chce dosiahnuť "zníženie existujúceho deficitu v príjme pozitívnych nutrientov vo výžive", a tiež znížiť rizikové faktory výživy.

Nesúhlasia s tým

Viacerí opoziční poslanci uznali Zmajkovičovej zámer, znenie zákona sa im však nepáči. Napríklad exminister školstva Martin Fronc (KDH) povedal, že chrániť slabých je správne a chrániť deti je ušľachtilý cieľ.

"Akurát si nemyslím, že zvolená cesta je dobrá," poznamenal s tým, že zákazy sa dotýkajú detí práve v dobe, keď sa im usilujú vzdorovať a presadzovať svoju individualitu.

On sám je presvedčený, že ak treba zákaz, môže to urobiť priamo riaditeľ alebo rodičovská či školská rada.

"Nepokladám za dobré, ak takéto veci posúvame do zákonnej normy," dodal.

Jana Kiššová (SaS) zase poukázala na to, že deťom chceme zakázať kupovať pagáče, v školskej jedálni však môžu naďalej jesť polievku z prášku. Zmajkovičovej sa pýtala, ako selektívny zoznam zakázaných potravín vlastne vznikol, keď na tom, čo je zdravé a čo nezdravé sa nezhodujú ani odborníci. Považuje tiež za nesprávne riešiť bufety, keď úroveň stravy v školských jedálňach je taká, aká je.

Dobrý úmysel

Viliam Novotný (SDKÚ-DS) je zase presvedčený, že by mal byť vyzdvihnutý Zmajkovičovej dobrý úmysel.

"Môžeme sa vysmievať, či je to takto možné riešiť v praxi. Navrhovateľka tvrdí, že ak sťažíme prístup k takýmto potravinám deťom, budeme ich do určitej miery chrániť. Nie je ale jednoduché hľadať mieru vyváženia, je tu ale dobrý úmysel," uznal.

Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9